< powrót

Hokej na trawie – co to za sport? Najważniejsze informacje

11 miesięcy temu | 05.04.2023, 13:20 Hokej na trawie – co to za sport? Najważniejsze informacje

Hokej na trawie to popularna dyscyplina sportu. Dowiedz sie na czym polega i czym się wyróżnia spośród innych gier zespołowych!

Hokej na trawie - co to za dyscyplina? Co powinieneś o niej wiedzieć?

Hokej na trawie to popularna odmiana hokeja będąca od 1908 r. dyscypliną olimpijską. W Polsce ma szerokie grono zwolenników – coraz więcej osób jest zainteresowanych jej uprawianiem. Organizowaniem rodzimych rozgrywek zajmuje się Polski Związek Hokeja na Trawie, natomiast odpowiedzialność za przeprowadzanie meczów na najwyższym szczeblu spoczywa na Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie. Co warto wiedzieć na temat tej interesującej dziedziny sportowej?

Podstawowe zasady gry w hokeja na trawie – przywileje bramkarza, kary

W hokeju na trawie drużyna składa się z 11 zawodników oraz z 5 rezerwowych graczy. Wygrywa ten team, który strzeli więcej bramek. Do gry niezbędne są podstawowe akcesoria, takie jak kije hokejowe, piłki do hokeja na trawie  czy ochraniacze dla graczy i bramkarza. Zawodnik może zagrywać piłkę tylko płaską stroną kija (zwanego laską) lub jego krawędzią. Niedopuszczalne jest dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała – od przestrzegania tej zasady zwolniony jest jedynie bramkarz. Mecz trwa 60 minut podzielonych na cztery 15-minutowe kwarty. Taki system obowiązuje od 2019 r. – wcześniej pojedynek odbywał się w formule 2 x 35 minut, czyli dwie części po 35 minut każda. Gracz może zostać ukarany zieloną, żółtą lub czerwoną kartką. Sędzia ma również prawo przyznać rzut karny, rzut karny rożny oraz rzut wolny. Jeśli chodzi o zmiany dokonywane przez trenera, to hokej na trawie jest dyscypliną, gdzie nie ma limitów w tym zakresie. Ponadto taka zmiana może zostać dokonana w dowolnym momencie gry.

Na jakim boisku rozgrywany jest mecz hokeja na trawie?

Mecz odbywa się na boisku, które ma 91,4 m długości oraz 55 m szerokości. Podzielone jest na 4 strefy oraz pokryte trawą lub sztuczną nawierzchnią. Każda z bramek odznacza się wymiarami 3,66 m x 2,14 m. Strzał na bramkę zawodnik może oddać tylko wtedy, jeśli znajduje się w obrębie półkola strzałowego. Gracze posługują się piłkami gładkimi (na suchych nawierzchniach) lub z wgłębieniami (na mokrych nawierzchniach). Piłki te mają średnicę 7,13-7,48 cm i waży 156-163 g.

Od kiedy działa Polski Związek Hokeja na Trawie? Czy mamy reprezentację Polski w tej dyscyplinie?

Hokej na trawie jest dyscypliną olimpijską, która w Polsce ma dość długie tradycje. Polski Związek Hokeja na Trawie powstał w 1926 r. Nasz kraj ma także swoją oficjalną reprezentację w tej dyscyplinie sportu – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Od 1980 r. w igrzyskach olimpijskich biorą udział panie.