Jak wybrać profesjonalny sprzęt do hokeja na trawie? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę kupując sprzęt, odzież sportową i akcesoria do gry w hokeja na trawie!
Hokej na trawie jest dyscypliną sportową cieszącą się coraz większą popularnością wśród Polaków – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Odnosi się to również do dzieci i młodzieży. Jeśli Ciebie także interesuje ta dziedzina sportu, z pewnością zastanawiasz się, jakiego sprzętu potrzebujesz i czy jest on podobny do tego używanego przez zawodników grających w hokeja na lodzie. Oto co należy wiedzieć na ten temat.
Zasady rozgrywek w hokeja na trawie nie są skomplikowane. Drużyna składa się z 11 graczy i 5 rezerwowych. Mogą oni dotykać piłki wyłącznie kijem, a konkretnie jego krawędzią lub płaską stroną. Tylko bramkarz ma przywilej dotykania piłki częściami ciała. Mecz trwa 60 minut – nie licząc przerw – podzielonych na cztery kwarty po 15 minut. Do 2019 r. były to dwie części po 35 minut każda. Mecz rozgrywany jest na boisku o wymiarach 91,4 x 55 m. Strzał na bramkę gracz może wykonać, jeśli znajduje się w polu strzałowym. Sędzia ma prawo ukarać zawodnika zieloną, żółtą lub czerwoną kartką, a także zadecydować o wykonaniu przez gracza którejś z drużyn rzutu wolnego, rzutu karnego lub rzutu rożnego karnego. Trener nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o liczbę zmian – może ich dokonać w dowolnym momencie trwania meczu.
W hokeja na trawie można grać w zwykłym stroju sportowym. Oczywiście narodowe drużyny występujące na poziomie krajowym czy olimpijskim mają specjalnie dobrane. Ktoś, kto chce uprawiać ten sport jako amator, nie potrzebuje koszulki czy spodenek z najwyższej półki, niemniej odzież powinna sprostać pewnym wymogom. Tutaj liczy się przede wszystkim komfort zawodnika. Koszulki i spodenki przypominają te, w które ubierają się piłkarze – nie mogą krępować ruchów i mają być przewiewne.
Panie zamiast spodenek chętnie zakładają spódniczki z wszytymi spodenkami. Warto pamiętać o tym, że hokej na trawie jest kontaktową dyscypliną i nietrudno o uszkodzenia ciała oraz kontuzje. Ze względów bezpieczeństwa strój trzeba uzupełnić o ochraniacze na łydki, na które dodatkowo zakłada się getry. Warto pokusić się też o zakup ochraniacza na zęby.
Nieodzownym elementem wyposażenia każdego zawodnika jest odpowiednie obuwie do gry w hokeja na trawie. Na potrzeby mniej profesjonalnych rozgrywek w zupełności wystarczające okazują się dobrej jakości buty sportowe znanych producentów. np. Adidas.
Muszą jednak odznaczać się porządną przyczepnością oraz zapewniać stopie przynajmniej minimalną ochroną. Jeżeli ktoś myśli o treningach w długofalowej perspektywie, powinien zaopatrzyć się w wysokiej jakości profesjonalne buty, które solidnie usztywniają kostkę i mają korkowaną podeszwę.
Kij to niezbędne akcesorium do gry. W sprzedaży dostępne są modele różniące się materiałem, budową, wykonaniem, kształtem czy budową, a co za tym idzie – także ceną. Kiedyś kije – nazywane w hokeju laskami – powstawały z drewna. Obecnie wytwarza się je głównie z włókna węglowego, szklanego albo aramidowego lub z mieszanek tych materiałów. Za profesjonalny kij do hokeja na trawie trzeba zapłacić przeszło ponad 1000 zł, ale na początek nie ma sensu aż tyle inwestować – całkiem niezłe da się nabyć za 100- 200 zł.
Aby kij okazał się strzałem w dziesiątkę, jego długość musi być adekwatna do wzrostu zawodnika. Dla osób niższych przeznaczone są modele mające 89 lub 92 cm. W przypadku wyższych osób najlepszym rozwiązaniem są kije do hokeja na trawie o długości 96 cm. Bardzo wysokim graczom sugerowane są kije hokejowe odznaczające się długością 100 lub 104 cm.
W odzież i sprzęt do gry należy zaopatrywać się we właściwym sklepie, który oferuje szeroki wybór popularnych marek. Profesjonalna obsługa i doradztwo oraz indywidualne podejście do klienta są wysoko w cenie. Doświadczony i sprawdzony sklep sportowy, w którym można znaleźć wszystko, co jest potrzebne do gry, to zdecydowanie najlepsze miejsce na zakupy. Takim miejscem jest np. sklep sportowy Decathlon.